نویسندگان
درباره ما

مدیر سایت ٍ www.BaranClimbing.com
گروه کوهنوردی باران کوهستان
تلفن :
آقای عادل مهربان (سرپرست گروه)
آقای سنماریان (روابط عمومی)
09133167749
صندوق پستی : 351-81395
ایمیل : baranclimbing@gmail.comنویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

چشمه باداب سورت

چشمه باداب سورت واقع در شهرستان ساري، بخش چهاردانگه، دهستان پشت كوه، روستاي سورت - حد فاصل روستاهاي اروست و مال خاست واقع در استان مازندران است.چشمه هاي اسرار آميز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب هاي كاملا متفاوت از لحاظ رنگ ، بو و مزه مي باشند. يكي از چشمه ها داراي آبي بسيار شور مي باشد و داراي استخر آبي كوچكي است كه عمدتا در تابستان براي آب تني استفاده مي شود و براي درمان دردهاي كمر ، پا و روماتيسم و امراض پوستي سودمند است و چشمه ديگر كه در مجاورت اين چشمه قراردارد داراي آبي به رنگ قرمز ونارنجي و كمي ترش مزه است كه بصورت دائمي و نشتي مي باشد و در اطرف دهانه چشمه كمي رسوب اكسيد آهن نشسته است.

آب هاي روسوبي اين دو چشمه در مسير خود از بالاي كوه به پائين طي هزاران سال دهها حوضچه كوچك بسيار زيبا در رنگ هاي نارنجي و زرد و قرمز و در اندازه هاي مختلف ايجاد كرده اند كه اسراري از دنياي مستور و پوشيده طبيعت بكر و دل انگيز را به نمايش گذاشته است.
چشمه باداب سورت از نوع ژئوپارك محسوب شده و همزمان با آخرين چين خوردگي البرز در پليوستوسن و پليوسن (دوران چهارم زمين شناسي) شكل گرفته است.

اين چشمه در ارتفاع 1841 متري از سطح دريا واقع شده و از جهت شمال ارتفاعات و تپه هاي پوشيده از جنگل هاي سوزني برگ، از جهت جنوب دره مشرف ارتفاعات از جهت شرق ارتفاعات پوشيده از گياهان بوته اي و درختچه و از جهت غرب معدن سنگ هاي تزئيني احاطه كرده است.
مردم منطقه به دليل گوگردي بودن اين چشمه ، كه براي امراض پوستي كاملا مفيد مي باشد، از وجود اين چشمه آگاهي كافي دارند و از آن به عنوان سرشور ياد مي كنند. به گفته ساكنان منطقه آنها براي شفا يافتن از امراض پوستي خود با آب چشمه حمام مي كنند اما بدليل اينكه دماي آن تنها مقدار كمي از دماي محيط بالاتر است براي گرم كردن آن از داغ كردن سنگهاي موجود در اطراف چشمه و گذاردن آنها در داخل آب چشمه استفاده مي نمايند.

در ايران اين اثر بي نظير بوده و فقط در آسيا در كشور تركيه مشابه آن بصورت رسوبات نمكي و فقط به رنگ سفيد وجود دارد.
نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

بيابان پشت ريگ

بیابان پشت ریگ قسمتی (شرق) از بیابان بزرگ بندریگ واقع در شمال شرقی کاشان و شمال ابوزیدآباد در محدوده جغرافیایی 33/50 درجه تا 34/19 درجه شمالی و 51/53 درجه تا 52/12 درجه شرقی واقع در استان اصفهان است.

این بیابان از شرق با محدوده پارک ملی کویر از شمال به دریاچه نمک قم (آران و بیدگل) از غرب به بیابان مرنجاب و بیابان ریگ بلند و از جنوب به شهرستان ابوزید آباد محدود می شود.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

یخچال شمالی سبلان

سبلان عروس کوههای ایران و یخچال شمالی با حدود ششصد متر طول، بزرگترین یخچال دائمی آن است.

طول و عرض یخچال در سالهای مختلف متفاوت بوده ولی شکل قالب آن تقریبا یکسان است.

با راهپیمایی از روی مورن های یخچالی از کمپ آمریکاییها میتوان سه ساعته به پای یخچال رسید. بهترین یخ (تیره با چگالی بالا) برای کار یخنوردی معمولا از اواسط شهریور تا آواخر آبان در یخچالهای سبلان وجود دارد و با توجه به استحکام بیشتردر این دوره از ریزش کمتری برخوردار میباشد. بیشترین ریزش در روی مورن های یخچال اتفاق میافتد و برای اطمینان بیشتر بهتر است این قسمت از مسیر را در ساعات اولیه قبل از طلوع خورشید پیمود تا با کمک برودت هوا که به استحکام بیشتر یخ کمک میکند ، از شر ریزش های احتمالی در امان بود.

ما هم با پیروی از این اصل ساعت 3 بامداد از کمپ به سمت بخچال به راه افتادیم. حدودد ساعت 6:30 کار خود را از ابتدای بخچال با صعود آزاد حدود دو طول از مسیر شروع کردیم و در ادامه با برپایی کارگاه با پیچ یخ به صعود یخچالی با حمایت پرداختیم. تیم چهار نفره ما به صورت دو کرده کاملا جدا از هم اما در کنار همدیگر به صعود ادامه داد. کارگاهها بصورت استاتیک و بعلت چگال بودن یخ با دو پیچ برقرار گردید و هر طول طناب با نصب دو میانی به فاصله پانزده متر از هم به کارگاه بالا تر ادامه می یافت، پس از حدود 5 طول طناب به پیشانی یخی که پر شیب ترین قسمت یخچال شمالی سبلان است رسیدیم، با شیبی حدود 70 درجه و یخی که بجز چند تکه کوتاه که پولکی بود بسیار عالی بود و با هر ضربه تبر یخ و نیش کرامپون مشد استحکامش را حس کرد. زیبا ترین قسمت مسیر همین دو طول پیشانی یخی بود که با شیب زیاد و منظره فوق العاده در بالاترین قسمت یخچال گوئی بجای صعود پرواز میکردی و نگاه از فراز شیب یخی پیشانی تا فرود صخره های زیبای شیروان دره سر میخورد ودوباره بالا میآمد . پس از پیشانی دوباره با حدود یک طول صعود آزاد به انتهای مسیریخچالی رسیدیم و بالاخره با چند ساعت تلاش و بدون هیچ مشکل با سه طول صعود آزاد و هفت طول حمایت یخچال شمالی را صعود کردیم . دو نفر از دوستان هم که جداگانه قله را صعود کرده بودند به استقبال ما آمدند و از آنجا راهی قله زیبای سبلان شدیم که با نگین آبی که بر فراز خود دارد بی شک یکی از استثنایی ترین کوههای جهان است.

                                                                                                  فواد رضاپورنویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 سیالان ۴۱۹۰ متر

 نکته مهم در مورد ارتفاع: تجربه به من ثابت کرده است که نقشه های سازمان جغرافیایی برای کوههای البرز عموما بسیار دقیق میباشند. ارنفاعات نشان داده شده در این نقشه ها با انداره گیری های GPS من مطابقت داشته اند. متاسفانه برای منطقه سیالان نقشه سازمان جغرافیایی خطاهای عمده ای دارد. این نقشه ارتفاع قله سیالان را ۴۱۲۳ متر نشان میدهد. GPS من ۴۱۹۴ متر اندازه گرفت. (نقشه روسی که خیلی هم قدیمی میباشد ۴۱۷۸ متر نشان میدهد). این نقشه همچنین هیچ اثری از قله برجسته کندیگان و قلل فرعی بین سیالان و کندیگان را ثبت نکرده است.

 سیالان قله عظیمی است که در جنوب دریای مازندران در حوالی شهر تنکابن سر بر اقراشه است. دامنه های شمالی سیالان با شیبی تند به کف دره دوهزار میرسند. در مسافت کوتاهی این دره به دریای مازندران واریز میگردد.

فاصله قله سیالان تا دریای مارندران (که ۲۵ متر پایینتر از سطح  دریاهای آزاد میباشد) فقط ۳۶ کیلومتر است. فاصله قله سیالان با نقطه ای در کف دره دوهزار به ارتفاع ۱۰۰۰ متر تنها ۱۲ کیلومتر است. یال شمالی سیالان قله ای فرعی با ارتفاع تقریبی ۴۰۵۰ متر درست میکند.   نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

تخت عروس

تخت عروس در موقعیت 622 09/ 34 شمالی و 884 45/ 54 شرقی در استان اصفهان و در جنوب کویر بزرگ مرکزی ایران واقع شده است. در اصطلاح جغرافیایی تخت های مناطق کویری، به نقاطی اتلاق می شود که نسبت به زمینهای اطراف دارای ارتفاع زیادتری باشند و بلندترین نقطه آنها مانند یک تخت صاف و هموار باشد. وجود بادهای شدید در مناطق کویری و فرسایش بادی باعث شده که قله این تپه ها در اثر مرور زمان صاف و هموار شوند . همچنین باد خاک نرم را با خود حمل کرده و قلوه سنگها و سنگریزها را به جا گذاشته است.

در زمانهای گذشته از تختها به عنوان عوارض طبیعی راهنما استفاده می شده است. وجود علامتهای نشاندهنده مسیر بر بالای تخت عروس بیانگر این مطلب است. تختها به علت وسعت و ارتفاع قابل توجه در مناطق کویری عوارض طبیعی مناسبی برای جهت یابی و تعیین مسیر بوده اند.

علت نامگذاری این منطقه به تخت عروس وجود مناظر زیبا بر بالای این تخت می باشد. در فرهنگ کویر نشینان، عروس نماد زیبایی و وجاهت است. مردمان حاشیه کویر به مناطق زیبا لقب عروس میداده اند. نامهایی چون روستای عروسان در شرق مصر و تخت عروس از جمله این نامگذاری ها می باشند.

تخت عروس یکی از زیباترین مناطق کویری ایران می باشد. در بالای تخت عروس در منظره جنوبی تپه های شن روان ، چال سلکنون و روستای مصر قابل رویت هستند. در منظره شمالی نیز تپه های وسیع شنهای روان، تخت شورو در شمال غربی، کوههای دامغان،قله دماوند در صورت صاف بودن هوا و باتلاقهای کویر مرکزی قابل رویت هستند. در قسمت غربی تخت عروس تپه شنی بسیار بلندی قرار دارد که در صورت صعود به آن می توانید از موبایل نیز استفاده کنید.

پوشش گیاهی تخت عروس اغلب گیاهان شور پسند مانند تاق، ترخ، اسفند و نسی می باشد. این پوشش بسیار ضعیف است . وجود سنگریزه های فراوان در بالای تخت نشانگر وجود بادهای شدید در بالای تخت می باشد. باد غالب در این منطقه جهتی غربی-شرقی دارد که از شکل تپه های شنی قابل تشخیص است.

مناظر دیدنی تخت عروس آنچنان بدیع و زیباست که هر بینندهای را محسور میکند. برای رسیدن به تخت عروس باید از روستای مصر به سمت شمال حرکت کرد. بعد از گذر از روستای فرحزاد وارد دو راهی چال سلکنون شد و پس از طی مسافتی در حدود 3 کیلومتر وارد دو راهی دریاچه چال سلکنون شد. در این قسمت باید از چند تل شن عبور کرد. پس از عبور از دیواره شنی دریاچه نمک سلکنون و تخت عباس در قسمت شرق قابل رویت هستند. مسیر را به سمت شمال ادامه دهید تا پس از طی 6 کیلومتر و عبور از 2 چال به تخت عروس برسید. برای بالا رفتن از تخت با خودروهای 4wd از حاشیه جنوبی تخت مسیر اوریب برای کاهش شیب به سمت شرق را انتخاب کنید و پس از رسیدن به انتهای تخت به سمت غرب تغییر مسیر دهید.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

دیواره سنگ سوری

سنگ سوری - دیواره ای با ارتفاع تقریبی 70 متر تشکیل شده از سنگ خارا و گرانیت. واقع در جاده قزوین - رشت - 30 کیلومتری لوشان - در محلی بنام شیرین سوء - پل هوایی.نام این دیواره که سنگ سوری است برگرفته از روستایی متروکه در بالای صخره است بنام سوری.

فعالیت های صورت گرفته بر روی این دیواره به دهه 60 بر می گردد. 28 سال پیش این دیواره همواره مأمن سنگنودانی از مناطق مختلف ایران زمین بوده و چندین دوره مسابقات سنگنوردی طبیعت و تمرینات اردوهای تیم ملی سنگنوردی داخل سالن بر روی این دیواره انجام گرفته است.

 نام برخی از مسیر های این دیواره و درجه های آن را می نویسم :

 1- مسیر البرز :نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

دره يخار

قله دماوند- 5671 متر ( 5619 متر- سال 1388)

عرض جغرافیایی : 35.9558

طول جغرافیایی : 52.1086

منطقه : مازندران – ایران

مبدا صعود: روستای گزانهنویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

عمیق ترین نقطه ی اقیانوسها

گودال " Challenger Deep " در شکاف اقیانوسی " ماریانا "، عمیق ترین نقطه ی اقیانوسها در کره ی زمین می باشد. عمق این گودال در عمیق ترین قسمت به 10924 متر از سطح دریا می رسد. این بدان معناست که اگر " کوه اورست " که بلندترین قله ی جهان می باشد، در این نقطه قرار گیرد، توسط بیش از 2 کیلومتر آب که روی آن قرار خواهد گرفت، کاملا پوشیده خواهد شد.

"موقعیت  شکاف اقیانوسی ماریانا "

این گودال در سال 1951 توسط کشتی نقشه برداری انگلیسی به نام " Challenger II " کشف شد و به همین خاطر آن را گودال " Challenger Deep" می نامند.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

کان گوهر           

 نیاکان ایرانیان استعداد و ذوق سرشاری در نامگذاری مکان ها و عوارض جغرافیایی د اشته اند به طوری که قبل از مشاهده یک مکان می توان تصوری واقعی از روی اسم آن دریافت کرد مثلا قبل از دیدن کوه بیستون می توان تصور کرد که با کوه دیوار مانندی روبرو هستیم. اما در مورد غار کان گوهر باید چند فرض را در نظر بگیریم. یکی اینکه آیا در گذشته رگه ای سنگ آهن در آن وجود داشته و آن را استخراج کرده اند؟ نزد ایرانیان قدیم آهن ارزش گوهر داشته، چنان که معدن آهن سیرجان را گل گوهر خوانده اند و در قدیم از آن آهن استخراج می کرده اند. حدس دیگر این است که جابجایی توده ماگما به همراه گرما و فشارش شرایطی را برای تولید سنگ های قیمتی فراهم کرده و گذشتگان، از داخل غار، سنگ قیمتی یافته اند و یا اینکه مقنی دلاور و شجاعی توانسته با استفاده از طناب هایش به انتهای چاه رسیده و با مشاهده غارسنگ های آنجا، این نام را بر غار نهاده و سپس یادگارش را بر روی تخته سنگی که در بیرون غار قرار دارد در کنار نقش کنده های انسان های غار نشین حک کرده است.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

پردیس کوه باستانی اعجاب انگیز !! نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

جنگل ابر

جنگل ابر از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای زیبای ایران است که با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر یکی منحصر به فرد‌ترین و زیباترین زیست‌بوم‌های ایران محسوب می‌شود. این جنگل در حدود ۵۰ کیلومتری شمال شرق شهر شاهرود در استان سمنان و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر و در استان گلستان در کنار روستای ابر قرار دارد.

به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است. در این جنگل ابرها آنقدر به درخت‌ها نزدیکند که به‌نظر می‌رسد جنگل بر روی ابرها سوار است و می‌توان در میان ابرها گشت و گذار کرد و به باور بسیاری از گردشگران یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعت ایران محسوب می‌شود.
 قدمت این جنگل مربوط به جنگل‌های هیرکانی است که جزو به بقایای دوران سوم زمین‌شناسی است.

وجود ۸۵ نوع گونه گیاهان چوبی به همراه گونه‌های گیاهی نادر مانند نارون، بارانک، سرخدار و مانند آنها جنگل ابر را به موزه‌ای طبیعی تبدیل کرده است. آب و هوای خاص این جنگل، درختان متفاوتی را در خود پرورش داده که برخی از این درخت‌ها با شکل خاص خود روی زمین خزیده‌اند و منظره زیبایی پدید آورده‌اند.

 جنگل ابر یکی از بانک‌های گیاهان دارویی سرشار در کشور شناسایی شده است، که همه ساله مشتاقان و علاقه مندان را از گوشه کنار جهان به سوی خود دعوت می‌کند.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

آفریقا

قاره آفریقا با 30،065،000 کیلومتر مربع حدود 20% از سطح کره زمین را پوشانده. این قاره دارای جمعیتی بالغ بر 877،500،000 نفر می باشد. بلندترین نقطه آفریقا قله اوهورو Uhuru می باشد که بر روی آتشفشان کلیمانجارو واقع است.

طویلترین رودخانه آفریقا نایل Nile دارای 6690 کیلومتر وسعت در کاگرا قرار دارد.

بزرگترین دریاچه آفریقا ویکتوریا بوده و با 69،485 کیلومتر مربع وسعت در تانزانیا واقع است.

کشور سودان با 2میلیون و 376،000 کیلومترمربع وسعت بزرگترین و کشور سیسچلیس با 270 کیلومتر مربع وسعت کوچکترین کشورهای آفریقا هستند.

45% مردم این قاره مسیحی، 40% مسلمان و 15% دارای سایر مذاهب بویژه بت پرست هستند.

کوههای آفریقانویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

مو قعیت جغرافیایی فریدون شهر و آبشار پونه زار


در استان اصفهان آبشار های متعددی از جمله آبشار شالو ، کرد علیا ، آبشار سمیرم ، آبشار سد حنا سمیرم ، بی سیدان سمیرم ، آب ملخ سمیرم ، تنگه غلامرضا دنا ، پوتک دنا ، دره نازی دنا ، توف شاه دنا ، دورک فریدون شهر ، نیا سر کاشان و پونه زار فریدون شهر می توان نام برد که در اینجا به توضیح آبشار پونه زار (بید نیان )فریدون شهر می پردازیم .فریدون شهر با مساحت ۱۲۲۳۶کیلو متر مربع و جمعیت ۴۵۵۹۰۸ نفر در فاصله ۱۵۵ کیلو متری اصفهان قرار گرفته این منطقه ما بین استان های لرستان و چهار محال و بختیاری واقع گردیده و منطقه ای کوهستانی و ارتفاعات آن عبارتند از قله شاهون ، کلوسه و کوه کمران، کوهستانی ترین منطقه شهرستان ناحیه پشتکوه موگوئی است .آب و هوای فریدون شهر معتدل کوهستانی است. منطقه فریدن دارای جاذبه های توریستی زیادی است از جمله آبشار زیبای پونه زار در دره زیبای پونه زار و در دل ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس مرکزی قرار دارد


مسیر دسترسی به آبشار پونه زار


از مسیر شهرکرد ، جاده شیخ شبان ، روستای کمیشک ، سنیگرد ، اسکندری ، خویگان به شهر داران و از آن جا به طرف فریدون شهر حرکت می کنیم در مسیر روستا های برف انبار ، خمسلو ، خویگان ، صادقیه ، بیجگرد ، پادجان را پشت سر می گذاریم تا به فریدون شهر می رسیم که در ۱۷۰ کیلو متری شهرکرد و ۱۵۵کیلو متری شهر اصفهان قرار دارد پس از عبور از فریدون شهر به یک سه راهی می رسیم که سمت راست آن بطرف پونه زار و مسیر چشمه لنگان می رود یعنی اگر جاده را مستقیم ادامه دهیم به چشمه لنگان می رسیم ولی مسیرمان را به سمت روستای چغیورت تغییر مسیر می دهیم و از روستای چغیورت تا آبشار ۱۳ کیلو متر فاصله است که حدودا ۱۸۳کیلو متر تا شهرکرد آبشار فاصله دارد و ۲/۵ساعت زمان نیاز دارد .در کنار جاده تابلو آبشار معلوم است و محلی برای پارک وسایل نقلیه در اطراف آن تهیه شده ، بعد از پارک کردن ماشین ها و گرفتن کوله بر پشت بعد از ۳ کیلو متر پیاده روی در شیب نسبتا ملایم رو به پائین بر روی سر چشمهای آبشار سوار می شویم بعد از لذت بردن از این همه چشمه که از تمام قسمت ها جاری است به سمت پائین به طرف دره در یک شیب تند و ریزشی در غرب آبشار به پائین حرکت می کنیم ، بعد از ۲۰۰متر طی مسیر به سمت پائین چشممان به زیبا ترین صحنه هائی که معمولا در خواب و خیال قابل تصور است می افتد و بعد از سیر و سیاحت و رفتن به سمت دهانه آبشار از مسیر سمت شرق دره در جاده پا کوب حرکت می کنیم تا به دو پرورش ماهی می رسیم سپس به سمت تاسیسات پرورش ماهی رفته و از جاده خاکی پروش ماهیها به سمت محل پارک ماشین ها بر می گردیم ، مسیر شیب تندی دارد ولی بیخطر و راحت است .نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

مهم ترین کوههای استان اصفهان

نام رشته

حدود

قله های مهم

قله اصلی

ارتفاع (متر)

مبدا صعود قله اصلی

رشته کوه دنا

از گردنه میمند در غرب تا گردنه بیژن در مرکز

رشته کوه دنا

کل قدویس ، کل شیدا ، کل بلبل ، کل نقره ای

کل قدویس

 

آب ملخ

قلل مرکزی

لوکوره های مرکزی ، جنوبی  ، مورگل ، قاش مستان ، برج آسمانی ، ماش ، هرم ، قزل قله

قاش مستان

4450

خفر

قلل جنوبی

سیچانی ، حوض ، دال ، حرا ، کرسمی

حوض دالان

4350

گردنه بیژن

از گردنه بیژن تا گردنه خطیر سوخته در جنوب شرقی

برف کرمو ، نول ، برف ، کرمو و پازن پیر

پازن پیر

4262

شهید

شاهانکوه

بخشی از زاگرس

شاهان و دری

شاهان

4040

سرداب بالانویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

معبد آناهیتا

نیایشگاه آناهیتا بنای تاریخی که امروزه در شهر کنگاور واقع شده‌است. کنگاور در میانه راه امروزی همدان کرمانشاه و بر سر راه تاریخی هگمتانه تیسفون قرار گرفته‌است. این بنا با ۶/۴ هکتار وسعت، بر پشته صخره‌ای و مشرف به دشت گنگاور ساخته شده‌است. آناهیتا فرشته و نگهبان آب و فراوانی و زیبایی و باروری در نزد ایرانیان دارای مقام بلند و ارجمندی بوده‌است. این بنا دارای ۲۲۰ متر درازا و ۲۱۰ متر پهنا و کلفتی دیوار محیطی آن به ۵/۱۸ متر می‌رسد.فراز این اثر تاریخی ردیفی از ستون‌های سنگی بر پا بوده که بلندای هر ستون ۵۴/۲ متر است. وردی بنا به وسیله پلکان دو طرفه در جبههٔ جنوبی تعبیه شده و در جبههٔ شمال خاوری پلکان یک طرفه راه دسترسی به این مکان را ممکن ساخته‌است. معدن سنگ چهل مران در ۲ کیلومتری باختر این بنا قرار دارد و اکنون سنگ‌های نیمه تراش میان ستون و سنگ‌های نما در سطوح معدن از همان زمان باقی مانده‌است. قدمت این بنا را به دورهٔ اشکانی و ساسانی نسبت داده، نشانه‌ها و واژه‌های دوره ساسانی بر روی سنگ‌ها حک گردیده‌است.

 پیشینه کاوش‌های باستان‌شناسی در نیایشگاه آناهیتا

در تابستان سال ۱۳۴۷ برای نخستین بار هیئتی در تپهٔ ناهید کنگاور به کاوش‌های باستان شناسی پرداخت. پس از بررسی‌های اولیه مشخص شد که از مجموع تپه، تقریباً حدود پنجاه و سه هزار متر مربع به بنای تاریخی اختصاص دارد که به جز چند سر ستون شکسته و تعدادی حجاری‌های پراکنده در کنار کوره‌های آهک پزی که چند سال قبل از آن تعطیل شده بود چیز دیگری مشهود نیست، با این حساب مجموعهٔ معماری در زیر محله‌ها مدفون بود. اعضای هیئت عکس هوایی کنگاور را که در سال ۱۹۳۲ میلادی به وسیلهٔ آقای اریخ اشمیت تهیه شده بود، پس از تعبیر و تفسیر و یافتن گرته و اثری از امتداد ابهام آمیز دیوار و صفهٔ تاریخی مدفون، مورد استفاده قرار داد و موفق گردید بخشی از دیوار شرقی را در آن تشخیص داده و پس از کاوش، آن قسمت از صفه را از خاک ایام آزاد نماید. (این فصل سه ماه طول کشید.)

کاوش از ناحیه آزاد محله، از شصت متری منتهی الیه جنوب شرقی تپه، در شش ترانشهٔ ده متری آغاز گردید. در این محوطه که قبلاً هیچ اثری در روی خاک قابل رویت نبود، دفعتاً پس از چند روز حفاری، حجاری‌های فراوانی چهره از حجاب خاک گشود و عرض و طول خود را عیان ساخت. در هر ترانشه پس از سه ماه کار و فعالیت دو ستون قطور و منضمات آن‌ها که عبارت از ته ستون، سرستون، گیلویی و حجاری‌های نمای دیوار بود رخ نموده و در این شصت متر طول، دوازده ستون سالم و چند تایی شکسته از خاک بیرون آورده شد. از دوازده ستون، نه ستون سالم سه ستون نیمه سالم و به همین ترتیب اجزاء دیگر.

در این مرحله توانسته بودند ضخامت دیوار ستون دار، تعداد ستون‌ها، فواصل آن‌ها از یکدیگر، قطر، پیرامون و سایر ابعاد و اندازه‌ها را به طور نه چندان دقیق ولی در هر حال فارغ از تصور و تخیل تعیین نموده و با تهیهٔ تعدادی عکس، سند و اشیاء کشف شده از جمله چندین تابوت سفالین و گوشواره‌های طلا و سکه‌هایی از دوران تاریخی که در زیر سر اجساد، داخل تابوت‌ها و مقبره‌ها یافت شده بودند، در مجموع گزارش نسبتاً قانع کننده‌ای را فراهم آورند که بر اساس واقعیات تنظیم شده بود.

سپس امر خرید و کار تخریب و زدودن خانه‌ها، مساکن، محله‌ها، معابر و دکاکین قریه‌ای که کاملاً روی معماری تاریخی«نیایشگاه آناهیتاً را پوشانده و در بین مردم منطقه به محلهٔ «گچ کن» معروف بود، وارد مراحل عملی و جدی گردید و پا به پای آن کاوش‌های باستان شناسی نیز ادامه یافت.

کم‌کم و در فصول مختلف پژوهش و بررسی، مردم قریهٔ گچ کن در خانه‌های جدید ماوی گزیدند و بیغوله‌های خشت و گلی تخریب و عملیات شناسایی و کاوش ادامه داده شد تا بالاخره مساحتی بالغ بر پنجاه و پنج هزار متر مربع به طور کلی تخلیه و بنای تاریخی و حریم آن کاملاً معین و مشخص گردید.

با آغاز فعالیت‌های هیأت کاوش نیایشگاه آناهیتا در سال ۱۳۴۷ و پس از خرید و تخریب منازل مسکونی بالای تپه و اطراف آن نقشه و موقعیت مکانی این بنای تاریخی تهیه گردید. بنای معروف به نیایشگاه آناهیتا در مرکز شهر کنگاور و بر سر راه امروزی همدان – کرمانشاه واقع شده‌است. این بنا بروی تپه طبیعی با حداکثر ارتفاع۳۲ متر نسبت به زمین‌های اطراف ساخته شده‌است. در گوشه شمال‌غرب این بنا امامزاده و مسجدی برپاست.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

غار آویشوی

یکی از پدیده های زیبا که در نوع خود در استان گیلان بی نظیر است "غار آویشوی " واقع در منطقه ای به همین نام در 40 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن شهرستان ماسال است.

در ماسال، این غار آهکی که از لحاظ زمین شناختی جزو اشکال کار دستی در سنگهای کربناته به شمار می رود در اثر عملکرد آبهای جاری بر روی این سنگها در مدت زمان بسیار طولانی شکل گرفته است.

ستونهای آهکی چشم اندازهای زیبا و منحصر به فردی را در این غار به وجود آورده اند و دهانه بسیار بزرگ غار به ارتفاع حدود 19 متر و عرض 14 متر که در میان غارهای کشف شده در استان نظیر آن یافت نمی شود.

تاکنون بیش از دو هزار متر از ژرفای غارآویشو که طویل ترین غار استان گیلان محسوب می شود توسط غارنوردان و کوه نوردان محلی مورد پیمایش و اکتشاف قرار گرفته استنویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

نام                             فيتزروي

منطقه کوهستاني             آند - پاتاگونيا

کشور                          آرژانتين

ارتفاع - متر                   3375

 کوه فيتزروي (Fitzroy- Cerro Fitzroy – Cerro Chaltel) با ارتفاع 3375 متر بلندترين مخروط در يک رشته کوه فشرده گرانيتي مي باشد. اين رشته در Prague National Los Glaciaresدر پاراگونياي آرژانتين مي باشد. اين قله هاي بسيار زيبا همگي در گروه کوههاي Cerro Torre در در بيرون از دهکده El Chalten قابل دسترسي هستند. اولين صعود به فيتزروي از يال جنوب شرقي انجام شد (که امروزه به يال فرانکو _ آرژانتين نيز معروف است) در فوريه 1952 توسط Lionel Terray و Guido Magnone از اعضاي تيم فرانسوي. مسير نورمالي که امروزه بيشتر صعود مي شود ترکيبي از اين مسير و مسيري مصنوعي به طول 600 متر با درجه سختي VI/ VI + A2 مي باشد.

پس از اولين صعود در جنوب شرقي مسيرهاي متعددي در آنجا مسيرگشايي شد. به طوري که حداقل 15 مسير اصلي به قله مي رسد. بقيه مسيرهاي جالب توجه در يال جنوب غربي مانند مسير کاليفرنيايي ها مي باشد و مسير Super Cantelata در غرب و شمال غرب(VI WI5)منطقه Fitzroy مکاني محبوب براي Trekking (کوهپيمايي) مي باشد. بطوري که هر روز مردم از El Chalten که نماي بسيار زيبايي از منطقه فيتزروي دارد براي پياده روي و کوهپيمايي اقدام مي کنند. مکانهاي عمومي مانند Laguna Delos Tress و Laguna Torre و مسير غير فني در نزديکي Cerro Electrco.براي صعود به اين کوه به مجوز صعود نياز داريد اما رايگان است و فقط براي ورود به محدوده پارک ملي Prague National Los G… بايد مبلغ اندکي بپردازد. همانطور که مي دانيد آرژانتين در نيم کره جنوبي زمين مي باشد و بهترين فصل صعود به فيتزروي دسامبر تا فوريه مي باشد. اولين صعود زمستاني نيز در سال 1986 از مسير Supper Canelator انجام شد و در سال 1988 از مسير فرانکو تمامي صعود کنندگان اين دو صعود آرژانتيني بودند. يک ژاپني به نام Yasushi Yamanoi اولين صعود سولوي (انفرادي) زمستاني را در سال 1990 از ديواره جنوب غربي انجام داد. منطقه پاتاگونيا آب و هواي درست و حسابي ندارد و شايد براي يک صعود روزها و هفته ها بايد منتطر ماند.

                                                                                                          منبع ایران کوهنویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

هزار 4465 متر

موقعیت جغرافیایی : کوهستان هزار مرتفع ترین قله کرمان در جنوب این شهر , در بخش کوهستانی راین قرار دارد.

بررسی توپوگرافی قله : قله هزار مخروط منفردی است که از شمال به آبادی میرشادی , از جنوب به دره رودخانه قهرود و از سمت غرب به آبادی راسک منتهی می شود.

ویژگی خاص: ازجمله ویژگی های قله هزار آبشار زررود است که در جناح شمالی قله جریان دارد.

مسیر صعود به قله : از کرمان به سمت بم رفته خود را به بخش راین می رسانیم. این بخش در شمال کوهستان بزرگ هزار قرار دارد, از راین توسط وسیله نقلیه در جاده ای هموار پس از طی 12 کیلومتر به آبادی زررود با چند خانوار می رسیم. از آبادی خارج شده و در جاده ای خاکی و ماشین رو مقداری جلو می رویم. در جوار رودخانه آن با یکی دو بار عبور از عرض رود, از کنار آبشار بسیار زیبای 3 پله 50 متری آن گذشته به پناهگاه هزار در ارتفاع 3000 متری می رسیم , امتداد رودخانه را همچنان پیموده از بیدستان بزرگی می گذریم از یال اصلی شمال شرقی قله صعود را آغاز می کنیم. راه از میان شیب های تند با خاکی سیاه رنگ ارتفاع می گیرد. پس از چند بار تغییر مسیر از کنار صخره بزرگی عبور کرده گام بر بلندای منطقه مسطحی در زیر قله مخروطی و صخره ای هزار می گذاریم. قله به سان برج بلندی بر مناطق اطراف احاطه دارد. راه از میان صخره ها عبور می کند تا پس از یک افت و خیز کوتاه به قله چهل تن هزار منتهی می شود. درشمال رشته کوه جوپار , در غرب کوه لاله زار کوشا و در شمال شرق پلوار دیده می شو. خط الراس عظیم بلوار و گلچین دیده می شوند. در جنوب سرمشک و بحر آسمان و در انتهای جنوب شرقی قلل جبال بارز از کوه های بم نمایان هستند. زیارتگاهی کوچک در قله هزار وجود دارد. از مسیر صعود به آرامی به پناهگاه و سپس آبادی زررود باز می گردیم. بهترین زمان برای صعود به قله هزار خرداد ماه می باشد.

وضعیت قله در زمستان : هزار نیز چون سایر کوه های کرمان از زمستان طوفانی و سردسیر برخودار است. اگرچه صعود زمستانی آن به دشواری قلل جوپار و پلوار نمی باشد , اما به جای خود مشکلاتی چون برفکوبی سنگین و هوای غافلگیرکننده روبروست.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

شاهان-4000 متر (4038 متر)

موقعیت جغرافیایی : شاهان کوه واقع در شهرستان فریدون شهر در استان اصفهان واقع است. این رشته کوه از 40 کیلومتری شمال غربی فریدون شهر تا جنوب شرقی آن امتداد می یابد. طول رشته در حدود 37 کیلومتر می باشد.

بررسی توپوگرافی قله : قله که در مرکز رشته قرار دارد, از شمال به ارتفاعات 3945 و 3832 متری بدون نام و از سمت جنوب نیز پس از 5 قله بالای 3600 متر بدون نام دیگر به قله 3875 متری کوه دری متصل می شود. آبادی های شاهان و زمستان در غرب خط الراس و سرداب پایین در شرق آن جای دارند.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

مهم‌ترین پدیده‌های طبیعی افغانستان

  

 پامیر کوچک بدخشان  ۵۳۵۵  متر -  درواخان۶۲۸۱ متر -  سفید خرس، ترغان۳۹۸۲ متر  -  بامیان    ۵۴۱۳   متر کوه بابا  ۴۷۵۵  سکرم  نورستان  شاه مقصود (۲۷۷۳ متر) ، مزار (۳۷۸۷ متر)  هزار جات (۴۱۰۱ متر، تمران و در بندبیان  سفید کوه  بالا کوه (۳۸۷۲ متر)  دوشاخ (۲۱۱۰ متر)  یاه بند ۲۵۶۰ متر - سیاه کوه -  هند و کش ۶۲۹۸ متر رشته جبالی است در شمال افغانستان كه از كشمير تا افغانستان ادامه دارد و به رشتهء كوههای معروف به كوه ‌بابا می‌پيوندد. برای قرنها رشته کوه های هندوکش در افغانستان، عمدتا وسيله ای برای دور نگاه داشتن متجاوزين روسی و انگليسی بود

مهم‌ترین ارتفاعات کشور از این قرار است:

افغانستان یک کشور کوهستانیست که سلسله جبال هندوکش ستون فقرات  آنرا تشکیل میدهد که از شمال مشرق (پامیر خورد ) رو به جنوب غرب تا ( دره وسطی هریرود ) در فاصله شش کیلومتر جاری و ممتد است و همچنان جبال سلیمان از شرق به جنوب کشیده شده و در شرق کشور علاقه وزیرستان را تشکیل میدهد. یکی دیگر از سلسله کوه های کشور مانند کوه بابا که در بعضی نقاط بیش از 5000 متر ارتفاع دارد و همچنان سفید کوه نیز از جمله یکی از جبال های مشهور کشور میباشدکوه های سر به فلک کشیده پوشیده از برف و دره های عمیق ، باران های بهاری و هوای خشک تابستان ، زمستان های بسیار سرد و تابستان های گرم از مشخصات نمادین کشور عزیر ما افغانستان می باشدکشور افغانستان از معدود کشورهایی است که محصور در کوهستان ها و خشکی ها است. مناطق مختلف این کشور اغلب پوشیده از کوه است اما در جنوب و جنوب شرقی مناطق پستی نیز وجود دارد.بلندترین از قله های سلسله کوه های افغانستان عبارت از قله نوشاک با ارتفاع7485 متر از سطح بحر میباشد پائینترین نقطه ای از خاک افغانستان عبارت از سطح آمو دریا به ارتفاع 258 متر از سطح بحر میباشد.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

منطقه حفاظت شده تنگ صياد

اين منطقه 21هزار و 600 هكتار مساحت دارد و پارك ملي "تنگ صياد" را با وسعتي معادل پنج هزار و 400 هكتار در دل خود جاي داده است. دستيابي به اين منطقه از طريق محور مواصلاتي شهركرد- اصفهان ميسر است.

تنگ صياد به واسطه دارا بودن تپه ماهور هاي متعدد زيستگاه مناسبي جهت گونه قوچ و ميش است.

كوهستان‌هاي جنوبي منطقه  صخره‌هاي صعب‌العبور دارد كه جمعيت قابل توجهي  از پلنگ، كل و بز در آن زندگي مي‌كنند.

از ديگر جانوران منطقه مي توان گرگ، روباه، شغال، كفتار و پرندگاني همچون كبك دري، كبك چيل، تيهور و عقاب را نام برد.

در اين منطقه امكان شكار با كسب مجوز لازم از سازمان حفاظت محيط زيست وجود دارد.

نزديكترين شهر به منطقه تنگ صياد "فرخشهر" است.

امكانات و تسهيلات

راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي، فضاي سبز، سكوي نشيمن، دسترسي به واحدهاي پذيرايي و اقامتي شهركرد، پاركينگ. نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

 پارک ملی کویر

                                                                                                                نرگس روحانی

 در فاصله اي نه چندان دور از جنوب شرقي پايتخت مجموعه و نمايشگاهي طبيعي از وحوش كمياب بياباني و كويري وجود دارد.كل و بز، قوچ و ميش وحشي، گربه شني، جبير، يوزپلنگ ايراني و جوامع گياهي متنوع. اين منطقه مجموع شبه جزيره اي است كه بين درياچه نمك، كوير ريگ، كوير مركزي و كوير گرمسار محصور و نمونه بارزي از بيابان ها و استپ هاي كم آب است.

اين منطقه در سطح كره زمين يكي از چند نقاطي است كه به عنوان ذخيره گاه كره بايد مورد حفاظت قرار گيرد. اين منطقه در سال ۱۳۴۳ توسط كانون شكار ايران با مساحت ۶۰۹ هزار و ۴۳۸ هكتار حفاظت شده، اعلام شد و در سال ۱۳۵۵ به پارك ملي تبديل شد و در سال ۵۷ شوراي عالي محيط زيست با آزاد اعلام كردن قسمت هاي جنوبي، آبريزهاي كوه سرخ و آبريزهاي جنوبي كوه سفيد آب را جزو پارك ملي اعلام كرد و مساحت پارك به ۶۷۰ هزار هكتار رسيد. در سال ۶۱ با توجه به شرايط اقتصادي، اجتماعي و امكانات و توانايي هاي حفاظتي به دو قسمت پارك ملي به وسعت ۴۲۰ هزار هكتار شامل منطقه سياه كوه، نخجير، سفيد آب و كليه ارتفاعات و تپه ماهورها و دشت هاي مجاور آن و منطقه حفاظت شده كوير به مساحت ۲۵۰ هزار هكتار شامل دشت هاي مكوش، سياه پرده، پرده زرد و ارتفاعات دوازده امام و نره خركوه تقسيم شد كه تحت مديريت اداره كل حفاظت محيط زيست استان سمنان اكنون قرار دارد. پارك ملي و منطقه حفاظت شده كوير مركزي در غرب كوير مركزي ايران و شرق درياچه نمك و قم رود در استان قم، پيشوا و دهستان ارادان و قشلاق بزرگ گرمسار و شمال دهستان ابوزيد آباد كاشان قرار دارد كه در محدوده استان هاي تهران - قم، سمنان و اصفهان واقع شده است و داراي اقليم خشك و بياباني است و بيشتر بارندگي آن از آبان تا ارديبهشت ماه مي بارد. متوسط ميزان ساليانه باران در منطقه ۱۵۰ ميلي متر است. معمولاً گرماي شديد از اوايل خرداد تا پايان مهر در منطقه ادامه دارد.

راه هاي ورودي منطقهنویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

قله آزادكوه‏  4355 متر

 منطقه‏ «آزادكوه» در بخش شمال غرب رشته كوه البرز مركزى و در شمال روستاهاى كوهستانى كلاك و نسن از توابع شهر بلده واقع شده است. (تهران، جاده چالوس، بعد از تونل كندوان، پل زنگوله، راه آسفالته شهر بلده بعد از گردنه لابشم، روستاى نسن و كلاك.) آزادكوه فقط از طريق يال جنوبى به گردنه جنوبى آن و از طريق كوه‏هاى كم‏ارتفاع چله‏كوه و چورن به قله يخچال و ديگر قلل البرز مركزى متصل مى‏شود و در ساير جبهه‏ها مستقل و آزاد است. قله از رخ غربى تا كنار رودخانه دره نسن، سراسر ديواره است. جبهه شمالى آزادكوه نيز گستره‏اى ديواره‏اى داشته كه از غرب به ديواره اصلى قله و در شرق به گرده شرقى، كه تا تنگ كلاك امتداد دارد، متصل است. يال جنوبى تنها يال خاكى و مسير نرمال صعود آزادكوه است.

مسير شناسى‏نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

غار کرفتو (یک غار استثنایی)

 کرفتو (Karaftou) نام یکی از غارهای مهم ایران است که در استان کردستان قرار داشته و از جمله جاذبه‌های طبیعی گردشگری این استان به شمار می رود.

این غار در 72 کـیـلـومـتـری خاوری شـهـرسـتان سـقـز و تـقـریـبا با هـمـیـن فاصـله در شمال شهرستان دیـوانـدره قـرار گـرفـتـه که 12 کيلومتر تا دهستان کرفتو فاصله دارد. اصـلـی‌تـریـن راه دسـتـرسـی به آن از طـریـق جاده تکاب است، عـبـور از یک بخـش به نام گـورباباعـلـی و سـپـس روسـتای یـوز باش ‌کـنـدی و در ادامـه حـدود 3 کـیـلـومـتـر بعـد از آن غار کـرفـتـو قـرار دارد. غار کرفتو در سـیـنه یک رشـتـه کـوه آهـکـی در شـمال دره‌ای عـمـیـق قـرار گـرفـته كه آثار مـتعـددی از پـناگاه‌ها، دخـمـه‌ها و حـفـره‌هایـی نیز در کـنار غار اصـلـی دیـده مـی‌شـوند. مـوقـعـیـت غار به گـونه‌ای است که به طـور کـلـی بادگـیـر نبوده و در زمـسـتان دامـنـه جـنـوبـی را نـمـی پـوشـانـد، در حـالـی که 500 مـتـر دورتـر و در جـنـوب‌خاوری، غار بادگـیـر بـوده و بـرف آن را كاملا مـی‌پـوشـانـد. به همین دلیل است که در زمـسـتان‌ها و هـنگام سـرما درون غار گـرم و در تابـسـتان به لحاظ کـوران باد غار خـنک می باشـد. ورودي غار از دامنه كوه حدود 25 متر فاصله دارد كه در گذشته راهي نسبتا سخت و دشوار در كمر كوه،‌ بازديد‌كنندگان را هدايت مي‌كرد، ولي امروزه با عبور از پلكاني فلزي مي‌توان به دهانه ورودي غار رسيد.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

هفت چشمه 3972 متر

کوه های هفت چشمه شامل منطقه ی وسیعی بین رودخانه ی بازفت و شاخه ی اصلی به نام آب کاج می باشد . این کوه با چشمه های بزرگی مانند چشمه سرخون از کوه های تغذیه کننده کارون می باشد . سراسر این کوه از توده ی رسوبات آهکی و در برخی بخشها از سنگ های درهم ( کنگلومرا ) تشکیل شده است به علت درجه ی خلوص کربنات های تشکیل دهنده ی کوه و آهک خوری بارانهای اسید دار و نیز ستبرای یال اصلی در ظرف میلیونها سال گذشته ، چاله ها و چاه های فراوانی از ارتفاع 2500 متر به بالا در آن به وجود آمده و این چاله ها محل های خوبی برای ذخیره ی برف در زمستان و ذوب تدریجی آن در تابستان گردیده . به علت لایه بندی خاص توده ی تشکیل دهنده ی کوه آبهای حاصل از ذوب برف و بارش باران به اعماق کوه نفوذ کرده و به شکل چشمه های بزرگی از پایین دست دامنه ها از آن خارج می گردد . به دلیل فوق در سراسر این کوه تعداد کمی چشمه با آبدهی کم وجود دارد . در دامنه جنوبی قله ی هفت چشمه ، چاله ی بزرگی به نام گود هفت چشمه قرار دارد و چون در یکی از دامنه ها ، هفت چشمه نزدیک به هم جاری می باشد از این جهت کوه را به نام هفت چشمه نامگذاری کرده اند . گود مسافتی حدود ده هکتار دارد و اثر جاری بودن آب در دامنه های آن به چشم می خورد به همین دلیل می توان حدس زد که گود در گذشته دریاچه ای کوهستانی بوده و به علت فرسایش جلو آن باز شده و آب به خارج رها گردیده است و از دریاچه کفی افقی و اطراف آن داغ آب باقیمانده است .

پوشش گیاهی :

سراسر کوه تا ارتفاع حدود 2000 متر پوشیده از جنگل های نوع زاگرسی است و پوشش اصلی منطقه گون است .

حیوانات وحشی :  تعدادی قوچ ، میش ، کل (پازن )  ، بز ، روباه ، گرگ و تعدادی خرس قهوه ای .

آب چشمه ها در اکثر مناطق آلوده و کوهنوردان باید آب آشامیدنی را از روستای دره توت تهیه کنند .

مسیر صعود به قله ی هفت چشمه : اصفهان ، بروجن ، اردل ، چلو ممسنی ، لیبرابی ، کرسی ، آبسرده ، دره توت . سراسر مسیر غیر از آبسرده به دره توت که خاکی است ، آسفالت می باشد و با استفاده از اتومبیل پیکان می توان به دره توت ، قله و یال ها و دره های منتهی به آن کاملاً قابل مشاهده است مسیر رسیدن به قله تقریباً شبیه به توچال است . یک یال اصلی و دو دره در دو طرف آ« با انتخاب یال اصلی می توان از دره توت تا سرگاه که نام قله است ظرف هشت ساعت قله را صعود نمود . علت نامگذاری قله این است که از آنجا روستاهای اطراف به ویژه اردل قابل مشاهده است از این جهت نام سیرگاه یا تماشاگاه را به آن داده اند .نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

تاريخ پرفراز و فرود خورهه

 استان مركزى از جمله استان هايى است كه از جاذبه هاى متعدد فرهنگى برخوردار است.مجموعه بقايا و آثار به جا مانده در منطقه تاريخى خورهه محلات از جمله مهم ترين آثار تاريخى كشور است كه ابهامات زيادى را درباره قدمت، معمارى، كاربرد و نوع استفاده از بنا در بين مورخان و باستان شناسان داخلى و خارجى ايجاد كرده است.مورخان از اين مجموعه كه تنها ۲ ستون از آن باقى مانده است، به نام آتشكده، معبد، كاخ و مركز جشن ها و مراسم مذهبى، عمارت و منزل ييلاقى و قبرستان ياد كرده اند.در كاوش هاى به عمل آمده از اين منطقه تاريخى، آثار متعددى از دوره سلوكيان، اشكانيان، ساسانيان و دوره اسلامى به دست آمده كه نشانگر كاربرد آن در دوره هاى مختلف بوده است.روستاى خورهه يكى از بخش هاى شمال محلات است كه در شمال شرقى اين شهرستان در بين روستاهاى دودهك، ورين و آب گرم دركنار رودخانه خورهه واقع شده است. ستون هاى خورهه در اين روستا و در منطقه پشت گدار واقع شده است.
خورهه در اوستا به معنى محل برآمدن خورشيد بوده و كلمه خور هم به معنى خورشيد و آفتاب و همچنين عمارت ييلاقى بكار رفته است.ارتفاعات هفتاد قله خورزن، سنگتراش و طايقان دشت خورهه را احاطه كرده اند.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

ده قله خطرناک جهان برای صعود

1-  آناپورنا ، نپال مركزي (8091 متر)

در اين كوه كه دهمين قله بلند جهان است، حدود 130 كوهنورد به اين قله بهمن خيز صعود كرده اند. اما 35 نفر از آنها جان باخته اند. آناپورنا با 41% مرگ و مير بالاترين ميزان مرگ را ميان قله هاي جهان دارد.

2-  نانگاپاربات ، كشمير

اين قله "آدم خوار" ناميده مي شود. اين هيولاي صخره اي در كشمير خط الراس هاي سنگي و يخي بي شماري دارد. نهمين قله بلند جهان است و ضلع جنوبي اش بلندترين يال را در بين كوههاي زمين داراست. قبل از اينكه Herman Buhl در سال 1953 آن را فتح كند 31 نفر در آن جان باختند.

3-  سيلوا گرانده، آند پرو 6344 مترنویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

معرفي منطقه کهار

قلل کهار و ناز به ارتفاع 4050 و 4108 در منطقه البرز غربي واقع شده اند. اين قلل به طور طبيعي جدا کننده دره جاده چالوس و طالقان مي باشد.خط الراس شرقي کهار به ترتيب قلل ونتار 3965.هفت خوان 3975.کلاش ويا 3850 و کرچان 3800 متر  را دارا مي  باشد.خط الراس غربي کهار شامل قلل ناز 4108.ماشه نو 4000.کروج.3500.گزآتايورد 3300و  ارژنگ و... مي باشد.جبهه شمالي قله کهار(کاهار)و خط الراس غربي آن کاملا مشرف به منطقه طالقان است و جبه شمالي خط الراس شرقي آن مشرف به گردنه عسلک و دره هاي آزادبر و کهنه ده مي باشد که در نهايت به روستاي گچسر ختم مي شود.در جبهه جنوبي کهار و ناز دو جانپناه وجود دارد.جانپناه قله ناز موسوم به سيادر در ارتفاع 2900 و جانپناه کهار در ارتفاع 3400 متري قرار گرفته است.همچنين در مسير جنوبي قلل کرچان و کلاش ويا  جانپناهي مخروبه موسوم به کامک وجود دارد.

مسير ها :نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

ارتفاعات و کوههای استان ایلام

 

کبیرکوه:

کبیرکوه به مجموعه کوه های بلندی است که خود قسمتی از رشته کوه بزرگ زاگرس است گفته می شود . این رشته از دیوارهای جنوبی درة رودخانة آب آفتاب و کنجان چم شهرستان مهران شروع شده و رو به رودخانة کرخه در دهستان الوار گرمسیری از شهرستان خرم آباد لرستان ادامه می یابد . دامنه های شمال و شمال شرقی آن به دره های رودخانه سیمره ، کرخه و دامنه های جنوب  و جنوب غربی آن به مرز ایران و عراق منتهی می شود.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

Wetterhorn    

 ارتفاع: 3701 متر

 دامنه : رشته کوه های آلپ شمالی

 کشور: سوئیس

 قاره  : اروپا

 عرض جغرافیایی: 6333/46

 طول جغرافیایی  :  11667/8

 درجه سختی: technical climbing 

 بهترین ماه های صعود: September،August،July

 سال اولین صعود:1845

 مراکز دسترسی مناسب:Grindel wald; Switzerland

 نزدیکترین فرودگاه اصلی:       Bern ;Switzerland

توضیحات:

Wetterhorn  مجموعه کوهی است با سه قله سنگی که هر سه قله ارتفاع یکسانی دارند و از میاندامنه های پر از برف و یخ سربرافراشته اند. این رشته کوه برای کسانی که از کووهستانها عکسبرداری میکنند، شکوه و عظمت خاصی دارد و یکی از مناطق کوهستانی مورد توجه عکاسان طبیعت در شهر گراندوایلد است که در قسمت شرقی این شهر قرار گرفته است.

علاوه بر موارد فوق این قله از جمله کوه های آلپ میباشد که صعود های زیادی بر روی آن انجام میشود.

 سه قله سنگی این رشته کوه عبارتند از:Eiger(13025 ft) – Manch(13448 ft) -Jungfrau(13642 ft)

   صعود به این مجموعه نیازمند مجهز بودن به مهارتهای سنگنوردی و یخ نوردی میباشد.

در میان نام انبوهی از کسانی که موفق به صعود این قله شده اند نامهایی نظیر وینستون چرچیل به چشم میخورد که در سال 1894 موفق شد Wetterhorn   را صعود کند.

  منبع سایت:http://www.peakware.com/index.htmlنویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

قلعه ملك بهمن (استوناوند)


ده شاهاندشت قلعه و آتشگاهي دارد كه به نظر من يكي از مهمترين قلعه‌هاي ايران است.اين قلعه با اين نامها بين اهالي اين ده و دههاي اطرافش خوانده مي‌شود

«ملكه قلاع» ، «ملكه خلاء» و «ملك بهمن»

ملكه قلاع كه به راحتي قابل درك است ، منظور بانوي قلعه‌هاست. خلاء نيز به معني محل خلوت و جاي خالي مي‌باشد. بهمن كه در اسم ديگر اين قلعه آمده ، نام فرشته يا امشاسپندان در كيش زردشتي است و در جهان مينوي وي نماينده منش نيك اهورمزدا است و در جهان مادي نگهباني چهارپايان سودمند به او سپرده شده و او موكل است بر روز دوم هر ماه سال خورشيدي (بهمن روز) و ماه يازدهم هر سال خورشيدي (بهمن ماه) . بهمن به صورت «وهومن» هم گفته شده.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

تفتان

تَفتان یک کوه آتشفشانی در استان سیستان و بلوچستان ایران است.

تفتان در ۵۰ کیلومتری شمال خاش و ۹۹ کیلومتری جنوب - جنوب شرقی زاهدان قرار دارد. ارتفاع این کوه از سطح دریا ۳۹۴۰ متر و نسبت به زمین‌های اطراف ۲۰۰۰ متر است. ساختار اصلی کوه شامل د قله مجزا است که بخش زین مانند و باریک به هم وصل می‌شوند. قله جنوب شرقی تا اندازه‌ای شکل مخروطی خود را حفظ کرده و به‌وسیله جریان گدازه آندزیتی ضخیم و جوانتر پوشیده شده‌است. لایه‌های

خاکستری در این آتشفشان کم است و حد گسترش لاپیلی‌ها و آلگومرا هم زیاد نیست. کوه تفتان است. آتشفشان تفتان در پهنه ساختاری نهبندان - خاش (کوههای خاور ایران) قرار دارد و نوعی مخروط آتشفشانی چندلایه (استراتوولکان) است.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

ارگ گوگد - دومين بناي بزرگ خشت و گل جهان

تحقيق: علي عرب - دبير تاريخ دبيرستان‌هاي گلپايگان

مجموعه قلعه‌هايي كه در منطقه‌ي گوگد نزديك گلپايگان قرار دارد از نوع بناهايي است كه در شهر‌هاي بزرگ و معتبر بنابر اهميت و موقعيت جغرافيايي، نظامي، سياسي و اقتصادي در گذشته ساخته شده است. ارگ واژه‌اي پهلوي است و به معناي محل استقرار شاهان، حكام، امراي نظامي كه در حقيقت محلي براي اداره‌ي امور سياسي، نظامي شهرها بوده كه در عهد ساساني به آن ارگبد مي‌گفتند. گلپايگان در گذشته به دليل موقعيت مناسب و پر اهميتي كه در بين چند ولايت معتبر و بزرگ ايران يعني اصفهان، ري و همدان داشته است، از نظر راه‌هاي تجاري و نظامي از اهميت ويژه‌اي برخوردار بوده است.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

خناليق

يكي از زيبا ترين مناطق كوهستاني جمهوري آذربايجان منطقه اي به نام «خناليق» با ارتفاعي معادل 2300 متر است. «خناليق» رويايي مبداء صعود بلندترين قله ي آذربايجان يعني «شاه داغ» با ارتفاع 4250 متر است.

اين منطقه ي زيبا يكي از بهترين مكان ها براي آشنايي با فرهنگ و مردم منطقه ي قفقاز به شمار مي رود.

«خناليق» با قدمت تاريخي و نيز وجود شعله هاي آتش حاصل از خروج گاز طبيعي در ميان سنگ هاي منطقه اي به نام «آتشگاه» از جذابيت بالايي براي جلب توجه طبيعت گردان و كوه نوردان برخوردار است. همه ساله طبيعت زيبا و فرهنگ غني اين منطقه تعداد قابل توجهي از گردشگران، دوستداران طبيعت بكر و كوهستان هاي قفقاز را ميزباني مي كند.

 

كوه شاهو

 كوه شاهو بخشی از رشته كوه زاگرس است و مهمترین و معروفترین كوه منطقه هورامان است. این كوه شاهو بخشی از رشته كوه زاگرس است و مهمترین و معروفترین كوه منطقه هورامان. این كوه بلندترین كوه استان كرمانشاه و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود 3400 متر است. شاهو در شرق ناحیه هورامان قرار گرفته و طول وعرض آن به ترتیب حدود 75 كیلومتر ( از لب رودخانه سیروان در نزدیكی های روستای داریان تا شهر روانسر) و 15 كیلومتر ( از شهر پاوه تادره ژاوه رود ) است. این كوه دارای قل معروفی چون زوالی در نزدیكی شهر پاوه و نور  در نزدیكی های روستای داریان است. شاهو دارای مراتع و چراگاه های فراوان و نیز هوارگاه های( ییلاق ) متعدد، كه با صفا ترین و معروف ترین آنها پیاز دول، میشیاو و گاول هستند. تنوع گیاهی شاهو فوق العاده زیاد است و حدود 30نوع گل و گیاه در ارتفاعات مختلف آن رویش دارند. برخی از این گیاهان تعليفی. تعدادی خوراكی برخی معطر و بعضی سمی و تعدادی نیز دارای خواص درمانی هستند. تنوع جانوری شاهو نیز قابل توجه است. متاسفانه به علت شكار بی رویه نسل برخی از جانوران از جمله كبك در حال انقراض می باشد بنا به گفته پیشینیان قبلا در شاهو پلنگ مشاهده شده است. خرس،روباه، شغال، گرگ از جمله جانوران موجود در شاهو هستند. جنس سنگهای شاهو عمدتا آهكی است. در دامنه ارتفاعات شاهو تعداد زیادی چشمه وجود دارند كه تامین كننده آب كشاورزی و مشروب شهر های پاوه و روانسر و تعدادی روستاهای منطقه می باشند.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

غار سراب

غار سراب در ۲۱ کیلومتری شمال غربی شهر فارسان و ۶ کیلومتری شهر باباحیدر در دره‌ای و در مجاورت روستای امیدآباد قرار دارد. از جاده آسفالته تا خود غار حدود ۱۵ دقیقه راه است که در حال حاضر جز پیاده روی امکان رفتن با هیچ وسیله دیگری وجود ندارد. برای وارد شدن به غار باید از باریکراهی به موازات دره‌ای که آبی در بستر آن جاری است به طرف سرچشمه بالا آمد. سرچشمه‌ای که از آن این آب سرد خارج می‌‌شود در حقیقت دهانه دیگر غار سراب است. (نام غار بر گرفته از همین  سرچشمه است .

سراب به معنی واژه سراب معمول نیست، بلکه به معنی سرآب یا بالای آب است که در گویش محلی این منطقه بسیار متداول است). پس از رسیدن به سرچشمه، باریکه راهی در طرف چپ چشمه دیده می‌‌شود که ما را به دهانه دیگر غار هدایت می‌‌کند. دهانه غار در میان صخره‌های زمخت و بوته‌های گون وحشی قرار دارد. برای ورود به غار حد اقل چیزی که لازم است روشنایی است. بدون چراغ رفتن به درون غار اصلاً ممکن و عاقلانه نیست. ورودی این غار زیبا و شگفت انگیز نسبتاً کوچک است، پس از یکی دو قدم که خمیده می‌‌رویم، غار به یک دالان تالارمانندی منتهی می‌‌شود در اینجا ارتفاع کف غار تا سقف گاه تا ۱۵ متر می‌‌رسد. کف غار به دلیل کنده کاری و حفاری‌های متعدد حالت طبیعی خود را از دست داده است، این دالان زیباترین قسمت غار است که به قندیلهای زیبایی آراسته شده است. پس از دالان، غار به دو راهرو اصلی تقسیم می‌‌گردد که هر کدام از این راهروها خود به شاخه‌ها و حفره‌های دیگری منتهی می‌‌گردند. فعلاً بیش از ۶۰۰ متر از این دو دهانه قابل دسترسی نیست. از یکی ازدهانه‌های غار، آب سرد، خروشانی بیرون می‌‌آید که در بستر غار به صورت چشمه آب سردی جاری است که وارد همان دره ای می شود که قبلا از آن یاد کردیم ."

منبع :  ویکی پدیا دانشنامه آزادنویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

آبشار ارتکند

 

 برنامه بازديد از يكي از آبشارهاي زيباي خراسان به نام ارتكند در منطقه كلات در شمال خراسان .  از ميدان مركزي مشهد ( شهدا ) به طرف يكي از زيارتگاههاي حاشيه مشهد به نام خواجه ربيع حركت مي كنيم . نرسيده به زيارتگاه مذكور در سمت چپ بلواري وجود دارد كه ابتداي جاده كلات محسوب مي شود . حدود كيلومتر 15 يك راه فرعي در سمت چپ وجود دارد كه با تابلوي بزرگ « سد كارده » مشخص شده است و پس از 20 كيلومتر به منطقه سدكارده و اندروخ مي رسيم كه يكي از تفريحگاههاي زيباي اطراف مشهد است و همچنين جاي خوبي براي سنگنوردي . جاده باريك كم كم سر بالايي مي شود تا اينكه بعد از حدود 40 كيلومتر و گذشتن از يك تونل به بالاي گردنه اي مي رسيم با تابلوي قرمز (( آهسته پيچ خطرناك 300 متر )) بعد از اين تابلو جاده اي سراشيب با پيچ هاي تند و خطرناك وجود دارد كه يك طرف آن نيز دره اي عميق است و تا حالا خروج از جاده زيادي در اين محل روي داده است !! در انتهاي پيچ ها كه مي رسيم  در سمت راست ما رودخانه اي زيبا تازه شروع به حركت كرده است . راه را به سمت كلات كه به تازگي از بخش مشهد به شهرستان تبديل شده است ادامه مي دهيم . حدود كيلومتر 60 راهي خاكي و فرعي در سمت راست جاده به روستا و آبشار آبگرم منتهي مي شود كه از آبشارهاي بلند و زيباي منطقه كلات است و آب آن نيز معدني و گرم است ! در 110 كيلومتري مشهد و 40 كيلومتري كلات در انتهاي سربالايي جاده به جاده اي خاكي و فرعي در سمت چپ ميرسيم كه با چند تابلو مشخص شده است((آرامگاه امامزاده سيد مير اسماعيل رضوي)) ((بانك كشاورزي كلات)) و ((پرورش ماهي ارتكند )) . پس از طي كردن حدود 15 كيلومتر جاده خاكي كه اوايل آن صاف و قابل تحمل است به روستاهاي سررود و ارتكند ميرسيم . برخي از قسمت هاي جاده روستا را سيل اخير از بين برده است و رودخانه هنوز خروشان و پرگل است ! بعد از روستا جاده اي فرعي و خاكي در سمت چپ وجود دارد كه بعد از دوساعت راه پيمايي به آبشارها مي رسد . در ابتداي اين جاده چند مجموعه پرورش ماهي و شاليزارهاي برنج معروف و خوش عطر كلات خودنمايي مي كند ! بله خراسان هم شاليزار دارد و يكي از بهترين برنج هاي ايران و خاورميانه را توليد مي كند !همچنان كه در امتداد رودخانه و به سمت بالاي آن حركت مي كنيم آب شفاف تر و دره باريك تر مي شود و كم كم علف هاي بلند و درختان انبوه حالتي نيمه جنگلي را بوجود مي آورند . صداي بلبلان درختي و بلبلان آبي يا همان قورباغه ها در همه جا شنيده مي شود . آبشار اول مانند غاري 10 متري است كه در انتهاي غار سقف بلند آن سوراخ شده و آب از بالا فرو مي ريزد و يكي از نادرترين آبشار هاي ايران را شكل مي دهد . در كنار اين آبشار صخره اي لزج و خيس وجود دارد كه براي رسيدن به آبشار بعدي بايد با فنون اوليه سنگنوردي و با استفاده از ريشه قطور درخت كنار آن بالا برويم . آبشار دوم كه بلند تر است حدود 35 متر در انتهاي دره اي باريك وجود دارد كه از زمين و آسمان بر رويمان آب ميريزد و براي رسيدن به آبشار و ديدن آن چاره اي جز خيس شدن نيست ! در كنار اين آبشار از طريق مسير رول كوبي شده و يا تنوره كنار آن مي توان به بالاي آبشار و بكر ترين منطقه آن رسيد كه تنها سنگنوردان به آنجا رسيده اند و از كنار آبشار فرودي زيبا داشت به دليل تاريكي و ريزش آب از بالا تقريبا گرفتن عكس از آبشار غير ممكن است .نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

سنگسر (نام دیگر: مهدی‌شهر) در شمال و شمال غربی شهرستان سمنان به فاصله کمی از آن شهر قرار دارد و از شمال به شهرستانهای ساری و کیاسر (مازندران) و از غرب به شهرستان فیروزکوه (تهران) و از شرق به دامغان محدود گشته.

سنگسر را باید منطقه کاملا کوهستانی بحساب آورد که در جنوب سلسله جبال البرز واقع گردیده و کوههای آن عبارتند از:

            در سمت غرب کوههای اسپی لت(سفید لت)، گل رودبار و اسب نو(آسمان لو) که با ارتفاع ۳۳۰۸  متر مهمترین آنهاست و در ۱۱ کیلومتری سنگسر قرار دارد.

            در سمت جنوب غربی کوههای مهراب، سفیدآب، کلیاب، کچ و بستانه(۲۱۶۰ متر) .

            در شمال غربی کوههای دربند، نهرد، مرغک، سیاه دره، شیر قلعه، بشم و نیز گردنه بشم در۱۵ كيلومتري و گردنه چاشم در 14 كيلومتري .

            در شمال کوههای شیخ رضا، سیاه کوه و همچنین بلندترين قله اين بخش قله نيزوا با ارتفاع ۳۸۱۰ متر در فاصله۴۰ کیلومتری شمال شهر سنگسر خودنمایی می‌کند.

از لحاظ زمین‌شناسی بخش سنگسر قسمتی از چین خوردگیهای دامنه جنوبی البرز میشود و همان تشکیلات زمین‌شناسی را داراست و آثار دورانهای چهارگانه زمین‌شناسی را بخوبی و اکثرا بآسانی میتوان در آن مورد مطالعه قرار داد. از دوره ژوراستیک قسمتهای آهکی در سنگسروجود دارد که چشمه راوند را در بر میگیرد. از دوره ژوراستیک و کرتاسه نیز تشکیلاتی در گل رودبار و غار بزرگ و جالب دربند وجود دارد. از دوره سوم در قسمت شمال و شمال شرقی تشکیلاتی از دوره ائوسن دیده میشود و در شیخ چشمه سر کنگلومراهای دوره پلیوسن قابل روئیت است. در دوره چهارم دارای مخروطهای افکنده ایسیت که شهر سمنان هم روی همینها قرار گرفته‌است.

عجيب ولی واقعی

آيا می دانستيد که بلندترين قله ی جهان قله ی اورست نيست!

سازمان نشنال ژئو گرافيک در سال ۲۰۰۲ اعلام کرد که قله چيمبورازو در کشور اکوادور ۲۱۵۰ متر بلندتر از قله ی اورست است . از آنجا که کره ی زمين کاملا گرد نيست و برای همين ارتفاع از سطح دريا مقياس درستی برای اندازه گيری ارتفاع کوهها نيست ! به گفته ی اين سازمان اخيرا دانشمندان متوجه شده اند که چرخش زمين به دور خود باعث شده که سطح زمين کاملا يکدست و اصطلاحا کروی نباشد . بنابراين اگر ارتفاع کوهها را نسبت به مرکز زمين بسنجيم ، کوه چيمبورازو ۲۲۰۰ متر بلندتر از اورست است ! اما اگر مبنای اندازه گيری را سطح دريا اختيار کنيم ، در اينصورت قله اورست ۲۵۴۰ متر از چيمبورازو بلند تر است . بنابراين نه اورست بلکه چيمبورازو بلندترين نقطه بر روی زمين است .

کوه اورست : فاصله قله تا مرکز زمین = 6,382,250 متر
کوه چيمبورازو : فاصله قله تا مرکز زمین = 6,384,450 متر نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

 چمنزارهاي همدان

1- چمنزار تخت نادر و تخت ميدان ميشان

الف - چمنزار ( تخت نادر)

پيشتر با نام تخت نادر در چند مورد آشنا شديم . (تخت ميدان ميشان و تخت نادر) براي کساني که حتي يکبار به قله الوند رفته اند نامي است آشنا . ( واژه تخت همراه با نام الوند زياد شنيده مي شود مانند ( تخت نادر ، تخت رستم ، تخت جارچي و ...).

پيش از آسفالت جاده (عباس آباد) به گنج نامه و تردد وسايل نقليه موتوري در آن ، علاقمندان صعود به قله الوند از مسير کوچه باغهاس عباس آباد به فخر آباد از نخستين سينه کشي کوههاي مشرف به عباس آباد راهي ميدان ميشان مي شدند . اين مسير از انتهاي کوچه باغها به قله به هفت قسمت تقسيم شده و هر قسمت با نام تخت مشخص مي گريد . تخت اول و نخت دوم الي تخت هفتم .نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

چگونه بايد به آبشار شوي برويم ؟

چگونگي طي كردن مسير و وسايل مورد نياز :

 مسير حركت :

شما هر جاي ايران كه باشيد بايد با استفاده از راه اهن سراسري تهران خرمشهر خود را به ايستگاه تله زنگ برسانيد اين ايستگاه در ميانه راه انديمشك دورود قرار دارد با تهران حدود 10 الي 12 ساعت فاصله دارد و از انديمشك هم حدود يك دو ساعتي با قطار راه است البته اگر با قطار محلي برويد زمان بيشتري طول مي كشد ( يكقطار محلي همه روزه از انديمشك به طرف دورود و بالعكس حركت مي كند و در تمامي ايستگاهها ي مسير را مي ايستد هم فال است و هم تماشا !!)نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

سبلان

 قله سبلان با ارتفاع 4811 متریکی از قلل بلند ایران و یکی از زیباترین قلل دنیا به شمار می آید. ویژگیهای خاصی که هم قله و هم منطقه دارد این قله را از بقیه قلل متمایز می کند. این کوه در 35 کیلومتری شمال غربی اردبیل واقع شده و از هر 4 طرف به دشتهای وسیعی ختم می شود.

مشخصات کوه: صعود به قله از دو طرف شرقی و غربی امکان پذیر است. فاصله بین قله تا کوهپایه 3200 متر است که خود قله بصورت مخروطی شکل در کنار پند قله بالای 4000 متر اطراف آن کاملا مشهود است. قله سبلان از جمله قله های آتشفشانی ایران است که هنوز آثار آتشفشانی آن پیدا است. در دهانه قله دریاچه زیبایی وجود دارد که در میان قله های دنیا مثال زدنی است. البته این دریاچه در اکثر فصول سال یخ زده است و تنها در یکی دو ماه از سال می توان آن را دید(در تیر و مرداد). کوه تا ارتفاع 3500 متری پوشیده از سبزه و چمنزار است که در فصل تابستان پوشیده از گلهای لاله وحشی می شود و صحنه ای حیرت آور را بوجود می آورد. از ارتفاع 4000 متر به بالا یخچالهای طبیعی و دایم کوه صحنه ای کاملا متفاوت و بدیع را بوجود می اورد که انسان را در عمق تفکرات خود میخکوب می کند. خود قله همیشه پوشیده از برف است و در تمامی فصول سال بارش برف در آن ادامه دارد.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

کول جنون( اشترانکوه ) 3800 متر

 رشته کوه بزرگ اشترانکوه واقع در استان لرستان ، از سمت شمال غربی به جنوب شرقی امتداد یافته است . این خط الراس در فاصله تقریبی 18 کیلومتری جنوب غربی شهرستان ازنا تا منطقه کوهستان چقا گرگ در جنوب خط الراس امتداد می یابد.

قلل مهم ومشهور خط الراس اشترانکوه از شمال به جنوب به ترتیب عبارتند از :

کولورید 3866 متر، پل پازن پیر 3850 متر ، گل گل 4050 متر ، گل گهر 3950 متر ، کوله لایو 4070 متر ، سن بران 4150 متر ، میرزایی 3800 متر ، فیال سون 3850 متر ، مهر جمال 3850 متر ، پیاره 3800 متر ، از نودر 3700 متر و کوله جنون ۳۸۰۰ متر .

قلل اشترانکوه به صورت قوس هایی هستند که در منتهی الیه هر قوس آن برفچال و یا یخچال بزرگی حد فاصل دو قله مهم قرار گرفته است. از ویژگی های قلل اشترانکوه ، یالهای گرده ای و خط الراس های تیغه ای می باشد که برای صعود آنها نیاز به آشنایی با فنون سنگنوردی ، داشتن اعتماد به نفس و رعایت ایمنی و دقت می باشد.

وجود یخچال بزرگ چال کبود در حد فاصل دو قله گل گل و چال کبود به علاوه در یاچه های گهر بزرگ و گهر کوچک در جناح غربی قله از مهمترین و زیبا ترین عناصر طبیعی جبال اشترانکوه محسوب می گردند.

  

غار " چال نخجیر " دلیجان ؛ مجموعه‌ ای زیبا از سنگ‌ های مرجانی چند میلیون سالهنویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

غار قوری قلعه

غار قوری قلعه با طول ستون فقراتی 3140 متر و طول غاری 13 کیلومتر بزرگترین غار ابی اسیا و جزء شکیلترین غارهای جهان در دره مران) غارها( در 28 کیلومتری جاده روانسر به پاوه ودر فاصله88 کیلومتری شهر کرمانشاه در شمال روستای قوری قلعه قرار دارد.این غار بهمراه جنگلهای زیبای بلوط  اطراف ان دارای پتانسیلی بی نظیر در جذب توریست های داخلی و خارجی است که همت و برنامه ریزی دقیق مسولین را بیشتراز این  می طلبد.

در سال 1355 يك گروه غارشناس انگليسي و در سال 1356 يك گروه غار نورد فرانسوي تلاش كردند به اعماق آن نفوذ كنند ولي موفق نشدند تا در سال 1368، يك گروه از غارنوردان كانون كوهنوردي كرمانشاه موفق شدند درون غار و دالانهاي فرعي آن را كشف كنند. اين گروه علاوه بر نفوذ به اعماق غار در حدود 12 كيلومتر مسيرهاي پر پيچ و خم و تاريك غار را پيمودند و نقشه برداري كردند.

بقاياي يك قلعه مربوط به دوران ساسانيان نزديكي غار و كشف 30 قطعه شي تاريخي و باستاني (از جمله بقاياي جمجمه انسان و سفال پيش از تاريخ) ارزشهاي تاريخي و جهانگردي اين غار را نشان مي‌دهد.

برای این غار مدتی است که طرح گردشگری فراهم شده که گام نخست آن به انجام رسیده و گردشگران اکنون میتوانند از ۵۰۰ متر اول این غار دیدن کنند. با آماده سازی زیرساخت های لازم برای جهانگردان، مجموعه تاق بستان، کوه و سنگ نوشته بیستون،‌نیایشگاه آناهیتا، صخره فرهادتراش، غار قوری قلعه ، شهر هزار ماسوله پاوه و سراب روانسر و چند نقطه دیگر استان کرمانشاه میتواند یک مجموعه و قطب گردشگری (بین المللی) شود.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

چوآيو۸۲۰۱ متر "الهه سرما" ، شيشاپانگما۸۰۲۷ متر "الهه نحس"

نام چوآيو با ۸۲۰۱ متر ارتفاع ششمين کوه مرتفع دنيا به معنای الهه فيروزه ای ميباشد .اين کوه در مرز مشترک نپال با تبت قرار دارد.اولين تلاش بر روی چوآيو در سال ۱۹۵۲ توسط تيمی انگليسی متشکل از افرادی چون اريک شیپتون و ادموند هيلاری از جبهه شمال غربی صورت گرفت .اما نخستين صعود قله دو سال بعد يعنی در ۱۹۵۴ توسط کوهنورد اطريشی ”هربرت تيچی“شرپا ”پاسانگ داوا”و و ”سب يوخلر“ صورت گرفت.اين کوه برغم سرمای زيادش تا امروز شاهد بيش از ۱۰۰۰ صعود از مسيرهای مختلف بويژه تبت بوده است. 

اما شيشاپانگما با ۸۰۲۷ متر ارتفاع بعنوان چهاردهمين کوه ۸۰۰۰ متری وتنها ۸۰۰۰ متری مستقل در تبت شناخته ميشود.معنای نام اين کوه در زبان چينی مکان مقدس ميباشد.شيشاپانگما آخرين کوه ۸۰۰۰ متری صعود شده ميباشد(بدليل بسته بودن مرزهای تبت بر روی خارجيهاصعود به آن توسط ديگران امکان پذير نبود)در نهايت در سال ۱۹۶۴ اين کوه توسط کوهنوردانی از تبت و چين صعود شد.

قلعه رودخاننویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

درياچه گهر


سلسه جبال اشتر انکوه در 5 کيلومتری جنوب شهرستان ازنا يکی از عجايب طبيعی ايران و همچنين يکی از ذخاير طبيعی ارزشمند جهان می‌باشد. اين رشته کوه عجيب و منحصر به فرد در حدود 30 سال پيش در رديف محيط زيست جهانی (زيست کره) قرار گرفته است. اين رشته کوه زيبا و منحصر به فرد از 8 کوه و قله بسيار مرتفع در کنار هم تشکيل شده است که به واسطه بلندی بسيار زياد و در رديف هم به مانند کوهانی از شترهای به هم پيوسته می‌باشد لذا به اشتر انکوه معروف گشته است. در تابستان نسيم برفهای اشترانکوه دمای شهرستان ازنا را بسيار خنک می‌کند و مجاورت شهرستان ازنا به اشترانکوه هوای اين شهرستان را در زمستان به طرز عجيبی بسيار سرد کرده و ازنا را جزو سردترين مناطق ايران نموده است. اشترانکوه همه سال پر از برف و يخچال‌های طبيعی آن چند ده هزار سال سن دارند و اما درياچه گهر، اين درياچه زيبا در پای قله سِن بُران و گل گل در ارتفاعات شمال روستای طيان شهرستان ازنا واقع گرديده است. در اثر ذوب شدن برفها در اين دو قله و سرازير شدن رود در محلی به همين نامه (گهر) درِياچه‌ای به زيبايی آسمان و زلالی اشک چشم و به مساحت چند صد هکتار و عمق متوسط 20 متر تشکيل می‌شود. درياچه گهر شامل دو درياچه می‌باشد، گهر پايين وگهر بالا که يکی از يکی زيباتر می‌باشد. در اطراف درياچه گهر درختان بيد روئيده‌اند و زيبايی بسيار زيادی به آن منطقه بخشيده است. منطقه گهر محل بسيار بسيار مناسبی برای تفريح و آسايش می‌باشد. ماهی گيری در گهر آروزی هر توريست و گردشگر می‌باشد. هنگام استراحت در آن مکان موج زدن آب بسيار زلال، نسيم سرد و بوی درختان سنجد و ديدن قله‌های پر برف سن بران و گل گل و دوری از قار قار اگزوزهای موتورسواران ناشی، مطمئناً چند ده سال به سن انسان می‌افزايد. راز زيبايی و بکر بودن طبيعت گهر در اين است که اين منطقه فاقد جاده ماشين رو مي‌باشد و به علت شيب‌های زياد شما به جز کشيدن خودتان به سمت بالا به چيز ديگری فکر نمی‌کنيد .

 مسيرهای درياچه گهرنویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

غار سهولان

غار سهولان از شگفتی های آفرينش است و دومين غار آبی ایران بعد از غار علیصدر همدان بشمار می آید. این غار در 43 کیلومتری شرق شهرستان مهاباد و بین جاده مهاباد بوکان قرار گرفته است. هر چند از نظر آغاز پیداپش به دوره دوم زمین شناسی(کرتاسه) بر می گردد، اما در هیچ یک از کتب معتبر فارسی،کردی و ترکی نامی از آن برده نشده است. تنها ژاک دمورگان جهانگرد مشهور فرانسوی بین سالهای 1896-1892 م. که در ایران مشغول نوشتن کتاب جغرافیای غرب ایران بوده غار را دیده و با کمک ساکنین روستا بوسیله کلک از راه آبی وارد غار شده و از راه خشکی بیرون آمده است. سپس در سال 1350 ه.ش یک هیئت غارنورد از دانشگاه آکسفورد با تجهیزات کاملی از غار دیدن کرده و درباره آن نوشتند که غار سهولان یکی از عجیب ترین غارهای آبی جهان بشمار می آید. سر انجام در سال 1370 هیآتی برای شناسایی آمده و اقدامات اولیه را انجام داده و در نهایت در سال 1376 اقدام به بازگشایی مسیرهای ورودی کرده و نهایتا در سال 1379 توسط شهرداری مهاباد مورد استفاده موقت قرار گرفت.
سفالهایی مربوط به دوره اشکانی (پارتها) و جام مسی پی سوز مربوط به دوره ایلخانان مغول در این غار یافت شده است. غار از دو بخش تشکیل شده: بخش آبی که از سه حوضچه به هم پیوسته بوجود آمده و عمیق ترین نقطه آن 52 متر و میانگین عمق آن 20 متر می باشد. طول تقریبی این بخش 250 متر است و احتمال توسعه غار به طور یقین ممکن می باشد. با توجه به رشد قندیل ها غار از نوع فعال است. بخش دوم بخش خشکی غار است بطول 250 متر. موجودات داخل غار عبارتند از: کبوتر، خفاش و نوعی آرتیما نرم پوست نیز در آب موجود است. تونل باریکی به عمق 30-20 متر کنده شده که قسمت آبی را به خشکی وصل میکند. این تونل به عقیده کارشناسان روزگاری راه مخفی بین قلعه بالای کوه و داخل غار بوده که بدلیل تکانهایی که زمین داشته مسدود گردیده و به علت کمبود اکسیژن و امکانات کافی موفق به بازگشایی مجدد آن نشده اند.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

دماوند

 بلندترين قله رشته كوههاي البرز و ايران دماوند است و. كه 5636 متر از سطح درياي مازندران و 5671 متر از سطح درياهاي آزاد ارتفاع دارد. قله دماوند در 75 كيلومتري شمال تهران است.ودر استان مازندران واقع است.

آتشفشان دماوند از نوع استرومبولي با مخروطي مطبق و دهانه‌اي به قطر چهارصد متر است كه در بخش مركزي دهانه آن درياچه‌اي پوشيده از يخ وجود دارد.

  اين قله در اثر يك فعاليت عظيم در حدود صدهزار سال قبل (هولوسن) ساخته شده و در اواخر كواترنر آخرين فعاليت خود را انجام داده. وجود  چشمه‌هاي گوگردي و آب گرم مانند چشمه‌هاي آب گرم هراز، آب‌اسك و ... حكايت از گرمای دروني زمين در اين منطقه دارد و آن را يك آتشفشان نيمه فعال معرفي مي‌كند.

كوه دماوند آتشفشاني است مختلط كه جريان گدازه‌هاي آن مقدار زيادي پونس، توف، رسوبات لاهار و .... بر جاي گذارده است. در دامنه غربي اين كوه درياچه طبيعي و زيباي لار كه در اثر بسته شدن مسير رودخانه توسط گدازه‌هاي خارج شده از دماوند ايجاد گرديده قابل ملاحظه است.نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

قلل هفتگانه

 منظور بلندترین قلل هفت قاره کره زمین است . دراینباره چند توضیح لازم است : اول اینکه تا قبل از فروپاشی شوروی سایق ، مون بلان بلندترین قله اروپا بود که اینک البروس جای آنرا گرفته است . برای بلندترین قله قاره اقیانوسیه ، برخی تنها استرالیا را در نظر گرفته و بلندترین قله آن یعنی کوسیوسکو را به حساب آورده اند و برخی نیز کشورها و جزایر اطراف استرالیا را نیز در نظر گرفته و بلندترین قله اندونزی یعنی کارستنسز پیرامید را به حساب آورده اند . مشخصات این هشت قله معروف به قلل هفتگانه به ترتیب ارتفاع به شرح زیر استنویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

تنگه رغز شاهكار معماري طبيعت

 

طبيعت زيباي ايران ، هنوز هم در خود و در هر جا مناطق بكر و شگفتي را دارد كه كوهنوردان كمتري بدان روي آورده اند اما وقتي در شهر تاريخي و كهن داراب با آب و هواي گرم و ارتفاع 1100 متر از دريا صحبت از كوه و دره و آب مي شود موضوع جذاب تر خواهد شد . تنگه زيباي رغز در شمال شرقي داراب و فاصله 30 كيلومتري مركز اين شهر در منطقه حسن آباد داراب از جمله زيباترين و بكرترين مناطق كوهنوردي استان فارس مي باشد ، دره رغز به طول تقريبي 4 كيلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب 60 آبشار و حوضچه طبيعي را در خود جاي داده است كه تنها 14 آبشار و آبگير دره جنوبي مورد توجه عموم مردم و كوهنوردان بوده است و با رسيدن به آخرين آبشار دره جنوبي به ارتفاع 35 متر دره جنوبي به بن بست مي رسد . منطقه سرچشمه رغز نيز كه از مسير ديگري پيمايش مي گردد ، جنگلي زيباست كه محل آغاز آب رغز است رسيدن به اين منطقه نيز با 3 ساعت كوهپيمايي امكان پذير است .آب رغز كه از اين منطقه آغاز مي گردد با ايجاد حوضچه ها و آبشارهاي طبيعي تا دره جنوبي امتداد و نهايتاً در آبگيرهاي انتهايي به زمين باز مي گردد از منطقه سرچشمه نيز بدون وسايل فني امكان بازديد از چندين حوضچه و آبشار مسير است و نهايتاً با رسيدن به آبشار بلندي به طول 23 متر كوهپيمايان متوقف مي شوند در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبي رغز ده ها آبشار و آبگيرهاي زيبا و طبيعت بكر تنها با استفاده از وسايل فني امكان پيمايش مي يابد . منطقه اي كه با آبشارهاي كوچك و بزرگ در شكل هاي مختلف و آبگيرهاي با عمق بيش از 20متر يا طول 50 متر در شكل هاي مختلف نمايشگر زيبايي از شاهكار طبيعت است در اين منطقه بكر كه اميدواريم همچنان بماند خبري از آلودگي محيط زيست نيست . كبوترها در طول مسير عبور در گوشه و كنار لانه دارند و در طول حركت بايد مواظب بود لانه كبوتري را تخريب نكنيم . درتنگه رغز آب و سنگ در برخوردي هزاران ساله انواع جلوه هاي زيباي معماري طبيعت را ايجاد كرده اند ، هر آبشار يا آبگير با ديگري متفاوت است و هركدام زيبايي خاصي دارد ديوارهاي بزرگ و عظيم رغز در طول مسير گاه سر به هم آورده اند و يك غار را تداعي مي كنند و گاه از هم فاصله مي گيرند . شب ها و روزهاي اين تنگه با ديواره هاي عظيم زيباست ديواره ها سهم كوچكي از آسمان بزرگ را به ما نشان مي دهند .

صداي آبشار- فرود و صعودهاي زيبا –مناظر بديع – شنا و عبور از آبشارها و حوضچه هاي زلال …… ديدن ماهي هاي زيباي قزل آلا و … از جمله دقايق جذاب و زياي صعودها و فرودهاي تنگه رغز است .نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

خلنو

 خلنو بلندترین قله البرز مرکزی پس از دماوند ، سرچشمه رودخانه های وارنگه رود و لار ولالون ، قله ای مرتفع وبه دور از دسترس در منطقه البرز مرکزی بحساب می آید. قله از طریق یال شمال شرقی به قلل خرسنگ ، میش چال وپالون گردن ؛ از سمت شمال توسط گرده سوزنی شکل به دره خرسنگ ووارنگرود از جناح شمال غربی به قلل شاخکی اسبی چال ودو آب ووارنگرود وازسمت جنوب توسط خلنو کوچک ( 4350 متر) وبرج خلنو به دو شاخه شرقی و غربی تقسیم می شود. شاخه شرقی پس از تشکیل ورزا و جانستون به خرسنگ منتهی می شود و شاخه غربی تشکیل قلل هرزه را می دهد.

این کوه در قلب رشته کوههای البرز مرکزی و در شمال ده لالون ومنتهی الیه دره وارنگرود قرار دارد.

 تیغه ژاندارک در سمت جنوب قله خلنو در طرفین تیغه ها پرتگاههایی به ارتفاع 100 متر وجود دارد که تنها راه عبور از تیغه ها، نشستن برروی آنها بصورت زین اسبی وحرکت به سوی جلو می باشد. دقت و احتیاط و حفظ خونسردی  هم فراموش نشه..!!نویسنده: مدیر سایت |
|
معرفی مناطق

 

علم کوه بهشت كوهنوردان ايران

 علم كوه در شمال ايران در منطقه بسيار زيبا و خوش آب و هواي كلاردشت قرار دارد قله علم كوه از لحاظ موقعيت جغرافيايي در 50درجه و58دقيـقــه طول جغرافيايي و36درجه و23دقيقه عرض جغرافيايي قرار دارد و در رشته كوه البرز واقع مي باشد.

قله علم كوه به ارتفاع 4850 متر دومين قله بلند ايران بعد از دماوند مي باشداين قله در در منطقه اي از البرز به نام رشته كوه تخت سليمان قراردارد و تنها نقطه اي از ايران است كه از لحاظ زمين شناسي مي توان يخچالها ي قديمي را در آن مشاهده كرد.آخرین مطالب


صفحات سایت

آرشیو
لینکستان
لینکدونی